V priebehu rokov bol teak uznávaný ako veľmi dobrá náhrada známych tvrdých drevín, ako je mahagón a pod. Už v 17. storočí sa holandskí obchodníci z Holandskej východoindickej spoločnosti (VOC) začali angažovať na plantážach teakového dreva.
Čo robí teak tak výnimočným, je rýchlosť rastu a kvalita dreva. Po približne 20 rokoch sú stromy pripravené na výrub, po ktorom drevo nie je horšie ako iné kvalitné tvrdé drevo. Za normálnych okolností dorastá teak do výšky 30 až 40 metrov. Priemer je potom 90 až 120 centimetrov. Pravdepodobne najväčší teakový strom dosahoval výšku 45 metrov a priemer 3 metre. Čerstvo narezané drevo je zelenožlté/hnedé. Teak pochádza zo stromu s vedeckým názvom Tectona Grandis, jedného z mnohých predstaviteľov čeľade verveniovitých. Do tejto čeľade patrí aj u nás známa záhradná rastlina Verbena (Verbena).
Anglický názov teak pochádza z indického slova Tekka, Tek alebo Teka. Tento druh dreva označuje aj portugalská Teca. Pôvodne sa teakové stromy vyskytujú v pásme, ktorý vedie z Indie do Thajska a Laosu. Ešte pred druhou svetovou vojnou bol strom vysadený v Afrike a Strednej a Južnej Amerike. Drevo v týchto oblastiach rastie ešte rýchlejšie ako v pôvodných oblastiach. Pri pôsobení slnečného žiarenia tieto farby zmiznú a drevo sa sfarbí do zlatohneda až biela. V skupine teaku sa môžu vyskytnúť veľké farebné rozdiely: od svetlohnedej po tmavohnedú. Existujú pruhy alebo škvrny, nazývané aj tmavé žily. Zrno je dosť hrubé.
Multifunkčné využitie
Pri vystavení svetlu získa teak krásnu zlatohnedú farbu až bielu. Drevo obsahuje olejové látky, vďaka čomu pôsobí mastným dojmom a je prakticky bezúdržbové. Nie je preto potrebné ho už ošetrovať náterom alebo ekologicky nezávadnými impregnačnými prostriedkami. Vôňa je kožovitá. Hmotnosť je približne 660 kg/m3 pri vlhkosti 12%.
Ďalej je teakové drevo odolné voči veľkým teplotným výkyvom, málo sa zmršťuje a pre olejnatosť takmer nenasáva vodu. Je veľmi odolný voči chemikáliám, preto sa často používa v laboratóriách. Odfarbenie, napríklad pri kontakte s kovom, sa takmer nevyskytuje. Teakové drevo sa používa okrem iného na drevené umelecké diela, výrobu nábytku, stavbu lodí, stavbu luxusných jácht a drahších nehnuteľností. Okrem toho sme teraz v záverečnej fáze štúdií o spracovaní „tenkého teakového dreva“ a „odpadového teaku“ pre malý drevársky a papierenský priemysel. Vďaka tomu je možné komerčne využiť takmer celú produkciu plantáže vrátane odpadu. Vďaka tvrdosti a prirodzene vysokému obsahu oleja je teak veľmi vhodný pre mnohé priemyselné aplikácie. Drevo je veľmi stabilné, čo znamená, že sa veľmi málo „ťahá a pracuje“.
Luxusný štandard
V Indii a Indonézii na celom Ďalekom východe je teak absolútnym štandardom luxusu. Veľmi bohatí ľudia dokonca používajú teakové drevo na kremáciu svojej najmilovanejšej osoby. V súčasnosti je teakové drevo žiaľ celosvetovo vzácne. Čo sa týka teaku, pralesy v Ázii sú takmer vyrúbané a plantážneho teaku je málo. Keďže teakové drevo je luxusným štandardom v bytovej výstavbe v Ázii a pri stavbe lodí, očakáva sa, že cena teaku rapídne porastie. Starý teak, ktorý sa oceňuje pri stavbe luxusných jácht, sa už stal veľmi drahým. V súčasnosti sa mladý plantážny teak pestovaný v Kostarike už expeduje do Indie.
Prečo je teakové drevo jedinečné?
Teakové drevo má jedinečné vlastnosti. Teak je vďaka svojim odtieňom úchvatne krásny. Teak je tiež neuveriteľne odolný. Nehnije, t.j. teakové drevo spadá do najvyššieho stupňa odolnosti voči hnilobe aj pri kontakte so zemou. Teak sa dokonca používa na nádoby, v ktorých sa skladujú alebo pripravujú najagresívnejšie chemické látky. Teak je absolútne odolný.
Plantážny teak
Veľká časť nášho nábytku je vyrobená z plantážneho teaku. V minulosti sa nelegálne ťažilo množstvo teakového dreva. Za čias Holandskej východnej Indie boli založené prvé plantáže, ktoré mali zabrániť nelegálnej ťažbe dreva a zvýšiť zamestnanosť. Plantáže poskytli prácu a prosperitu a teraz ich možno nájsť aj v iných krajinách, ako je Pakistan a Južná Amerika. Náš nábytok je z veľkej časti vyrobený z plantážneho teaku z Jávy. Rast teakových stromov sa veľmi dobre hodí na pestovanie na plantážach. Darí sa im vo veľkých výsadbách a sú takmer necitlivé na hmyz a choroby. Na plantážach je zabezpečené, že teakové stromy rastú rovno a pomaly, čo je dôležité pre výrobu dobrého nábytku. Po 4 rokoch sú tieto stromy dokonca prakticky ohňovzdorné. Na dobrej pôde a pri správnej klíme vyprodukuje každý hektár teakových stromov rastúci počet kubických metrov kvalitného dreva.
Plantážové teakové drevo
Prax ukázala, že súčasné teakové plantáže v Kostarike poskytujú priemernú produkciu dreva 15 až 20 metrov kubických na hektár ročne. Starnutím stromov sa zväčšuje ich veľkosť a s tým aj aplikačné možnosti dreva. Drevo z „posledného rezu“ je preto najcennejším drevom. Výrobná stratégia je dôrazne zameraná na čo najlepší pomer medzi objemom a kvalitou. Sofistikované plány výsadby a výrubu majú za cieľ maximalizovať produkciu vysokokvalitného dreva. Kvalitné drevo spoznáte podľa malých a rovnomerne rozložených letokruhov, ktoré vidno na priereze kmeňa stromu.
Teakové drevo z Indonézie je iný produkt ako teakové drevo z tradičnejších pestovateľských oblastí v Ázii. Technologické kvality dreva teaku z Indonézie sú na vysokej úrovni.
Vlastnosti teakového dreva:
- Druh dreva: tropické tvrdé drevo
- Obchodný názov: Teak
- Vedecký názov: Tectona grandis
- Čeľaď: Verbenaceae
- Výška: 25 až 30 metrov za +/- 20 rokov (Panama, Kostarika)
- Priemer: +/- 38 centimetrov za +/- 20 rokov (Panama, Kostarika
- Tvar kmeňa: okrúhly a rovný s niekedy doskovými koreňmi na báze
- Listy: Vo všeobecnosti 45 až 60 cm dlhé a oválneho tvaru
- Farba listu: Tmavo zelená
- Zvláštnosť: 75% listov opadáva v období sucha
- Kôra: stredne hrubá