Drevo je už tisícročia obľúbenou surovinou pre výrobu nábytku. Má prirodzenú krásu, vo všeobecnosti sa s ním ľahko pracuje a poskytuje pevný rám pre stoly, stoličky, lavice a iné zariadenie. Nie všetky dreviny sú si však rovné, pokiaľ ide o záhradné použitie.
Mnohé mäkké drevá, ako je tlakovo ošetrená borovica, céder a jedľa, sú lacné a široko používané na vnútorné vybavenie, ale neznášajú dobre poveternostné vplyvy a potrebujú stálu ochranu, keď sa nepoužívajú. Tvrdé drevo je na druhej strane oveľa odolnejšie, odoláva poveternostným vplyvom a pri správnom zaobchádzaní môže vydržať desaťročia. Nevýhodou je, že sa často ťažšie tvaruje a je drahšie ako mäkké drevo. Medzi tvrdým drevom sú však veľké rozdiely.
Prnášame vám pár tých najpopulárnejších:
Teak
Teak je jednoducho najobľúbenejšou voľbou dreva pre vonkajší nábytok. Jeho vysoký dopyt spojený s obmedzenou dostupnosťou posunul cenu tohto jemnozrnného tvrdého dreva extrémne vysoko. Našťastie má teak mnoho vlastností, vďaka ktorým sa ideálne hodí na vonkajšie použitie. Je neuveriteľne pevné a nedeformuje sa, nepraská ani nehnije ako mnohé druhy dreva. Je to preto, že teak odpudzuje väčšinu vody a v procese sušenia sa nerozťahuje ani nezmršťuje. Má vysoký obsah prírodného oleja, vďaka čomu je vysoko odolný voči poškodeniu hnilobou, rozkladom a hmyzom. Táto odolnosť voči prírodným živlom umožňuje, aby teak vydržal najdlhšie – až päťdesiat rokov! Jeho nádherný medovohnedý vzhľad sa dá zachovať s minimálnym olejovaním, prípadne môže časom patinovať do atraktívnej strieborno-sivej farby, ak sa neošetruje. Väčšina značiek terasového nábytku má aspoň niekoľko kusov vyrobených z tohto pekného dreva. Škandinávski výrobcovia ako Skagerak a Skargaarden využívajú prirodzenú krásu teaku a využívajú jeho prirodzenú silu na navrhovanie umeleckých pôvabných kolekcií vonkajšieho salónika a jedálenského nábytku. Je pomerne ľahké sa oň starať a možno ho čistiť jemným mydlom a vodou.
Shorea
Tento červeno-zlatý materiál z juhovýchodnej Ázie je jedným z mála tvrdých drevín, ktoré sú pevnejšie a ťažšie ako teak. Vystavenie teplu v skutočnosti zlepšuje jeho pevnosť (modus prasknutia) a pružnosť (modus elasticity) . Zber dreva shorea (a.k.a. meranti) je prísne regulovaný, aby sa zabezpečilo, že je trvalo udržateľný, ako mnohé iné tvrdé drevo používané na vonkajší nábytok. Má tiež vysoký obsah oleja, ktorý ho chráni pred hmyzom, minimalizuje hnilobu a odoláva poveternostným vplyvom. Podobne ako teak, aj shorea sa stáva strieborno-sivou patinou, ak sa pravidelne neolejuje a vydrží až päťdesiat rokov. Má však oveľa nižšiu cenu. Jedinou veľkou nevýhodou shorea je to, že čiastočne kvôli neznalosti verejnosti ho predáva len málo maloobchodníkov.
Eukalyptus
Toto silné austrálske tvrdé drevo rýchlo rastie, má dlhú životnosť a oproti teaku ponúka výrazné úspory nákladov. Jeho prirodzený praný vzhľad má rustikálny vzhľad, ktorý sa pri pravidelnom naolejovaní rozvinie do striebornej patiny. Je odolný voči poveternostným vplyvom a hnilobe a jeho olej pôsobí ako prírodný insekticíd. Na zlepšenie odolnosti eukalyptu voči škodcom a minimalizovanie negatívneho vplyvu nerovnomerného zadržiavania vlhkosti sa však odporúča tmel.
Ipe
Stredoamerický a juhoamerický ipe (aka železné drevo), na rozdiel od mnohých svojich náprotivkov z tvrdého dreva, má sýto bohaté farebné zrno, ktoré pri vystavení poveternostným vplyvom bledne pomalšie. Má vysoký obsah prírodného oleja, ktorý jej pomáha odolávať hmyzu, rozkladu a rôznym formám plesní. Jeho tvrdá, hustá štruktúra ho posilňuje proti fyzickému poškodeniu, ako je preliačenie, deformácia a praskanie. Hoci môže vydržať až štyridsať rokov, ipe si vyžaduje veľa prípravy, keď sa strihá a lepí.
Biely dub
Toto bohaté drevo je pevnejšie a tvrdšie ako väčšina ostatných a vydrží desiatky rokov. Oddávna sa používa na stavbu člnov, a to vďaka svojej štrukturálnej schopnosti odpudzovať vodu, čo mu tiež pomáha odolávať hnilobe. Neobsahuje však veľa prírodného oleja a na zachovanie trvanlivosti potrebuje farbu alebo tmel. V priebehu času získava neošetrený biely dub atraktívnu sivú patinu.
Ostatné tvrdé drevo
Existuje množstvo iných tvrdých drevín, ktoré zdieľajú niektoré z pozitívnych vlastností teaku za oveľa nižšiu cenu. Majú však aj nevýhody v porovnaní s tvrdým drevom uvedeným vyššie. Červenohnedá akácia (aka kobylka) je ľahko dostupná, ale je pravdepodobnejšie, že sa zdeformuje alebo praskne ako shorea alebo eukalyptus. Roble je vzácny, ľahký a vydrží o polovicu menej ako teak, zatiaľ čo s africkým irokom sa veľmi ťažko pracuje, ľahko sa trieska a otupuje drevoobrábacie nástroje. Mahagón má krásny červenkastý odtieň, ale je hrubý, vyžaduje si veľa údržby a neznáša hnilobu tak dobre ako teak.