

Pozor na typ povrchu, vlhkosť a teplotu
Základnými princípmi udržiavania hygieny v domácnosti by mali byť mechanické čistenie, dezinfekcia a znižovanie rizika rozmnožovania škodlivých organizmov.
Všetky tieto činnosti sa týkajú primárne povrchov, či už hovoríme o podlahe, stenách, nábytku, bytových doplnkoch alebo aj o domácich potrebách. V tomto prípade vstupujú do kvality starostlivosti viaceré faktory, pričom najdôležitejší je typ povrchu. Čím je povrch viac drsný alebo štruktúrovaný, tým horšie sa čistí, dezinfikuje alebo inak ošetruje.
Ďalšími dôležitými parametrami sú vlhkosť a teplota okolia a cirkulácia vzduchu. Základom udržiavania hygieny musí byť čo najnižšia vlhkosť, optimálna teplota bez extrémov a pravidelné vetranie. To sa týka miestností, ako aj vecí alebo povrchov.
Súčasťou starostlivosti musí byť pravidelné suché a mokré utieranie, dezinfekcia na to určenými prostriedkami a dostatočné pôsobenie tepla proti baktériám či roztočom.
Najviac rizikové sú kuchyňa, kúpeľňa, WC a záhrada
Ak ide o konkrétne miestnosti alebo priestory v domácnosti, najviac rizikové sú tie, kde môže dlhodobo pôsobiť vlhkosť v kombinácii s nevhodnými tepelnými podmienkami. V kúpeľni sú problematickými miestami odpad umývadla, kuchynský drez, drezová batéria, chladnička a odpadkový kôš. Z predmetov sú najväčším rizikom hubky a rôzne handry.
Druhým najviac rizikovým miestom sú kúpeľňa a WC. Odtok umývadla, vlhké uteráky a osušky v kombinácii s vysokou teplotou a samozrejme WC sedadlo, to sú tri veci, ktoré najčastejšie priťahujú plesne, vírusy, baktérie a škodlivé mikroorganizmy.
Pokiaľ ide o exteriér, najviac si treba dávať pozor na špáry na obkladoch a dlažbách, v záhrade na kontaminovanú zeminu a na terase na nedostatočne očistené grily a mriežky na grilovanie. Ak zanedbáte ich čistenie, môže sa vám to nepekne vypomstiť.
Nielen povrchy a zariadenie, ale aj iné predmety
Súčasťou hygieny v domácnosti by mala byť starostlivosť nielen o nábytok alebo zariadenie, ale aj o oblečenie, predmety dennej spotreby či potraviny. Tieto „kanály“ bývajú veľmi častým faktorom prenosu baktérií, vírusov alebo aj kvasinkovej infekcie.
Ak ide o oblečenie, najviac rizikovou je spodná bielizeň. Vo vlhkom prostredí sa práve tu môžu najviac rozmnožovať patogény ohrozujúce zdravie, či už ide o močovú sústavu, konečník alebo aj pohlavný systém. Dnešné moderné práčky a pracie prostriedky síce dokážu oprať oblečenie aj na nízkej teplote, no tá nezabije tieto škodlivé organizmy.
Do tela sa môžu baktérie, vírusy alebo parazity dostať aj cez potraviny. Tu je dôležitá dostatočná tepelná úprava mäsa či rýb, no rovnako tak aj umytie ovocia alebo zeleniny. Pozor aj na skladovanie potravín v chladničke, tu zas vzniká riziko vzniku plesní.
Pokiaľ ide o predmety bežnej spotreby, najčastejším zdrojom škodlivých mikroorganizmov sú vypínače, diaľkové ovládače, klávesnice a tablety a samozrejme smartfóny.
Zanedbaná hygiena môže privodiť aj vážne problémy
To, že zanedbanie hygieny môže mať aj vážne dôsledky, svedčia riziká, ktoré z toho vyplývajú. Nedostatočná dezinfekcia napomáha rozširovaniu a množeniu kvasiniek či chlamýdií, ktoré môžu spôsobiť aj infekciu v ľudskom tele. Svoje o tom vedia najmä ženy, ktorých môže trápiť napríklad chlamýdiová infekcia pohlavných orgánov.
Špeciálne v ich prípade hrozí pri opakovaných a zanedbaných infekciách či zápaloch aj ohrozenie plodnosti, takže dôsledky sú v tomto prípade naozaj závažné.
Rovnako ohrozené sú aj deti. V ich prípade síce platí, že prílišná sterilita prostredia oslabuje imunitu, no ani znížené hygienické štandardy nie sú určite nič, čo by potrebovali. Výsledkom sú respiračné vírusy alebo vírusy spôsobujúce zažívacie a tráviace ťažkosti.
Obzvlášť to platí v prípade infekčných ochorení akútneho typu, napríklad črevná chrípka alebo salmonelóza. Tieto infekcie pochopiteľne ohrozujú aj dospelých ľudí.
V prípade predmetov dennej spotreby, vrátane osušiek a uterákov, hrozí tiež prenos infekčných ochorení prejavujúcich sa na pokožke. Zvlášť rizikovým miestom je v tomto prípade kúpeľňa, kde vlhké prostredie praje ich množeniu a prežitiu.