Kam umiestniť záhradný nábytok, aby vonkajšie posedenie bolo čo najpríjemnejšie?

Pri hľadaní toho najlepšieho miesta pre záhradný nábytok často rozhoduje hneď niekoľko faktorov. Predovšetkým v lete vás určite bude zaujímať, kde sa najlepšie ukryjete pred ostrým popoludňajším slnkom. Nemenej dôležité je potom aj súkromie alebo ochrana pred jarnými prehánkami. Ako teda vybrať správne miesto a čo urobiť pre to, aby ste sa pri posedení cítili vždy príjemne?

favi_sk-18646773

1. Na juh alebo na sever?

To je otázka, ktorá dokáže poriadne potrápiť. V lete sa často chceme pred horúčavou schovať, začiatkom jari alebo koncom jesene sa zase snažíme zachytiť posledné slnečné lúče. Pokiaľ si kupujete len voľne stojaci záhradný nábytok, nie je väčšinou taký problém nájsť si pre každé ročné obdobie to najlepšie miesto. Iná situácia už nastáva v prípade, keď staviate terasu alebo vonkajšiu pergolu, ktorú chcete používať v najlepšom prípade celoročne, teda vždy, keď vysvitne slniečko.

Terasy sa najčastejšie stavajú smerom na západ alebo juh. V oboch prípadoch (a u západnej strany to platí dvojnásobne) je ale potrebné počítať s tým, že počas leta budete potrebovať veľmi kvalitné tienenie. Terasa situovaná na sever potom môže predstavovať dobré riešenie počas leta, v iných obdobiach vás ale oberie aj o tých pár teplých lúčov. Pokiaľ chcete slnko, ale nechcete to s ním úplne preháňať, môže byť zaujímavou alternatívou východná strana domu, kam dopadajú lúče len počas rána a dopoludnia, neskôr už tu nájdete tieň. Záleží tak predovšetkým na vašich preferenciách. Skúste vypozorovať, ako sa slnko prelieva vašou záhradou, a zamyslite sa, v akých časoch posedenie najviac využívate. Vďaka tomu potom ľahšie nájdete vhodné umiestnenie.

2. Iba pár krokov od domu

Ďalším dôležitým faktorom je vzdialenosť vonkajšieho posedenia od domu. Počíta sa totiž s tým, že pri sedení budete niečo jesť a piť - a to niečo si budete často nosiť práve z domu. Čas od času tak najskôr odbehnete do kuchyne, aby ste doplnili vonkajšie zásoby a priniesli alebo odniesli riad. V prípade malej záhrady vás to tak trápiť nebude, pri väčších pozemkoch už ale bude rozdiel, či pri ceste pre občerstvenie urobíte desať krokov, alebo budete musieť prejsť celú záhradu.

3. Pohodlie a priestor pre každého

Záhradný nábytok je potrebné prispôsobiť tak, aby mal každý pri posedení dostatok priestoru aj pohodlia. Každé miesto by tiež malo byť ľahko prístupné – najlepšie tak, aby nebolo treba prechádzať stredom posedenia a doslova zdvíhať zo stoličky všetkých ostatných. S podobnými pravidlami potom počítajte aj pokiaľ ide o stôl. Je potrebné, aby naň každý pohodlne dosiahol a mal k dispozícii odkladací priestor.

 4. Hodiť sa bude tienenie aj ochrana pred dažďom

Chcete si svoje vonkajšie posedenie užiť za každého počasia? Potom nezabudnite na ochranu pred slnkom aj prípadnými  prehánkami. Najlepšie výsledky dosiahnete v prípade klasickej pergoly so strechou, ktorej bočné steny môžete ešte dovybaviť žalúziami alebo roletami. Pokiaľ sa hneď nechcete púšťať do takej stavby, môže vám dobre poslúžiť napríklad aj slnečník, markíza alebo slnečná plachta. Nie každý model však vydrží aj nápor dažďa, preto si radšej vyberte čo najkvalitnejšie riešenie s pevnou konštrukciou a dostatočne odolnou, nepremokavou plachtou.

5. Doprajte si súkromie

Nemusíte nutne stavať dvojmetrový múr. Aspoň čiastočné súkromie by ste si ale určite dopriať mali. Uvidíte, že sa vám potom bude sedieť oveľa príjemnejšie. Je len na vás, či použijete živý plot, drevenú priečku ozdobenú závesnými kvetináčmi alebo popínavé rastliny plaziace sa po kovovej konštrukcii. Pokiaľ nechcete čakať, až rastliny vyrastú, môžete dočasne použiť paraván alebo inú „bariéru“, ktorá vám poskytne súkromie a s ním spojený pocit bezpečia.