Bioklimatická pergola môže zastrešiť záhradu alebo terasu, aby ste si mohli tento konkrétny vonkajší priestor užívať po celý rok, v zime aj v lete. Je ideálnym riešením pre obytné budovy a komerčné aktivity, ako sú bary a reštaurácie.
Na rozdiel od tradičnej pergoly má bioklimatická pergola kryt s nastaviteľnými lamelami slnečníka, ktorý vytvára tieň a umožňuje priechod vzduchu. V tomto článku vám ukážem aké sú vlastnosti a výhody bioklimatických pergol .
Čo je bioklimatická pergola?
Bioklimatická pergola je evolúciou tradičného modelu. Je to strešný prvok s nastaviteľnými lamelami slnečníka a zaručuje optimálnu klímu vo vnútri vašej konštrukcie.
Je to riešenie navrhnuté tak, aby využívalo životné prostredie (rešpektovalo ho) aj v najchladnejších mesiacoch roka. Hlavným účelom bioklimatickej pergoly je chrániť pred slnkom a nepriaznivým počasím, vyhýbať sa plytvaniu energiou a peniazmi na vykurovanie alebo chladenie určitého prostredia.
Rôzne modely bioklimatických pergol je možné otvárať do strán alebo zatvárať do strán pomocou filtračných dosiek, PVC závesov a posuvných sklenených dverí. Vytvorenie bioklimatickej pergoly je ekologická voľba, ktorá môže zveľadiť hotely, soláriá alebo bazény. V našej ponuke nájdete to najvalitnejšie v podobe hliníkovej biokliamtickej pergoly.
Ako funguje bioklimatická pergola
Bioklimatické pergoly sú evolúciou klasickej pergoly z minulosti, ktorá chránila pred slnkom, ale nie pred dažďom alebo rôznymi poveternostnými vplyvmi. Dnes môžete mať vďaka technológii bioklimatickej pergoly inteligentný, pohodlný a výkonný úkryt. Bioklimatická pergola sa skladá z dvoch hlavných častí: konštrukcie a strechy.
Zakrytie bioklimatickej pergoly
Krytie bioklimatickej pergoly je vyrobené zo šikmých a orientovaných lamiel s mechanikým pohonom, ktoré poskytujú tieň a umožňujú recykláciu vzduchu a udržiavajú vetranie prostredia.
Štruktúra bioklimatickej pergoly
Konštrukcia bioklimatickej pergoly z hliníka je ľahká, odolná a unesie strechu vymedzujúcu priestor bioklimatickej pergoly. Či už je slnko, vietor, dážď alebo sneh, vždy budete v úkryte. Keď prší, lamely je možné nakloniť a zavrieť kryt, čím je vodotesný. Bioklimatická pergola navyše vytvára tieň a znižuje prehrievanie. Ušetríte tak za klimatizáciu a chladiace systémy.
Bioklimatická pergola: čo to je a ako to funguje?
Konštrukcia samonosných bioklimatických pergol. Štruktúra bioklimatických pergol umožňuje ďalšie rozdelenie: na pergoly pripevnené alebo samonosné.
Pristavená bioklimatická pergola
Naklonená bioklimatická pergola má v zadnej časti dvojicu stĺpikov, pričom v prednej časti je ukotvená (odtiaľ názov, opretá) o vonkajšiu stenu budovy, ktorá slúži ako opora. Týmto spôsobom sa bioklimatická pergola stáva rozšírením budovy a vytvára ďalšiu oblasť, ktorú je možné využívať počas všetkých ročných období. Bioklimatická pergola je všestranná a ideálna na ochranu aj veľmi úzkych terás a balkónov.
Samostatná bioklimatická pergola
Samonosná bioklimatická pergola je samostatná konštrukcia tvorená štyrmi stĺpmi. Vďaka tejto vlastnosti ho možno umiestniť úplne slobodne a vytvoriť tak príjemné priestory oddelené od hlavnej konštrukcie budovy. Môžete napríklad vytvoriť magickú jedáleň úplne ponorenú do prírody. Alebo si zariaďte elegantný a funkčný priestor pri bazéne: možnosti sú skutočne nekonečné. Potom, ak sú vložené bočné kryty, môžete si tieto priestory užívať po celý rok, aj keď je chladnejšie. Samonosné bioklimatické pergoly sú ideálne pre reštaurácie a hotely, ktoré si chcú od základu vytvoriť miestnosť alebo vonkajší priestor, aby privítali svojich návštevníkov.
Povolenia potrebné na stavbu na bioklimatickej pergoly
Bioklimatické pergoly sú súčasťou bezplatných stavebných prác, takže nie je potrebné stavebné povolenie. Inštalácia bioklimatickej pergoly si totiž nevyžaduje invazívne murárske zásahy a konštrukciu je možné jednoducho odstrániť.
Dúfam, že vám tento článok pomohol.