Ako vybrať a udržiavať záhradný domček?

Hľadáte záhradný domček a premýšľate, ako vybrať ten správny a či nepotrebujete stavebné povolenie? Pomôžeme vám s rozhodovaním.

Kedy je potrebné si kvôli záhradnému domčeku vybaviť stavebné povolenie?

V prípade, že chcete mať na pozemku záhradný domček na náradie, kvetináče a ďalšie veci, ktoré by vám v garáži alebo dome len zaberali miesto, potom nemusíte stavebné povolenie vôbec riešiť. Stavebný zákon totiž hovorí, že v prípade stavieb do 25 m2 a do výšky 5 m nie je stavebné povolenie potrebné. Sú ale určité veci, na ktoré je pri stavbe potrebné dávať pozor.

jean-carlo-emer-v0bewfenfaq-unsplash

Pozor na umiestnenie domčeka. Od suseda by mal byť aspoň 2 m ďaleko

Každý chce mať dobrých a príjemných susedov. Aj napriek tomu, že si teraz pochvaľujete, aké dobré vzťahy spolu máte, nič nemusí trvať navždy. Radšej dodržiavajte zákon a zbytočne nezakladajte dôvod na neskoršie spory. Mohli by ich vyvolať nielen stromy alebo kríky, ktoré zasadíte príliš blízko k plotu, ale taktiež stavba záhradného domčeka. Ten by mal byť najmenej 2 m ďaleko od susedného pozemku.

 

Druhy záhradných domčekov a ako vybrať ten pravý podľa materiálu

Záhradných domčekov a kôlničiek je celý rad. Vyberať môžete napríklad medzi plechovými, plastovými a drevenými záhradnými domčekmi. Niektoré môžu byť úplne uzatvorené, iné ponúkajú čiastočne otvorený priestor, ktorý môžete využiť napríklad na uskladnenie dreva.

 

Kovové (plechové) záhradné domčeky

Záhradkári si ich vážia kvôli ich odolnosti, nižšej obstarávacej cene aj jednoduchej údržbe. Ich nevýhodou je však pomerne industriálny vzhľad, ktorý nie je do záhrady príliš vhodný.

 

Plastové záhradné domčeky

Veľmi odolné domčeky voči nepriazni počasia, ktoré sú vďaka plastovému materiálu nenáročné na údržbu. Ich postavenie je jednoduché a rýchle. Tak či onak, plast je ešte stále ľahký, preto sa takýmto domčekom vyčíta menšia stabilita.

 

Drevené domčeky

Ich veľkým plusom je estetika. Výborne zapadnú do každej záhrady, pretože nenarušia prirodzený raz pozemku. Sú taktiež skvelou voľbou v prípade, že máte v pláne využiť záhradný domček na príležitostné prespávanie. Oproti domčekom z iných materiálov si však vyžadujú pravidelnú starostlivosť. Tá spočíva v impregnácii dreva. V prípade, že sa o domček z dreva starať nebudete, môže sa stať, že si drevo sadne, bude vysychať a domček sa vám po rokoch používania začne trochu kriviť.

 

Tip: V záhradných domčekoch je udržiavanie poriadku základ. Preto odporúčame nepotrebné veci vyhodiť či predať, bicykel uskladniť na vyhradenom mieste a všetky nástroje odkladať do poličiek a boxov.
 

Ako sa starať o drevený záhradný domček?

Domček pravidelne kontrolujte a v prípade, že uvidíte, že je potrebné ochranný náter obnoviť, túto úlohu neodkladajte. Či už zvolíte transparentný variant, alebo prípravok vo farbe ladiacej k vášmu pozemku, dôležitá je účinnosť proti škodcom, drevokazným hubám aj nepriazni počasia. Je dobré domček doplniť o zvody a odtokové žliabky, ktoré odvedú prebytočnú vodu. Tú môžete nasmerovať priamo do nádrže na dažďovú vodu. Budete tak mať k dispozícii úžitkovú vodu na polievanie.