Premýšľate nad kúpou nového matraca? Ak sa chcete ráno budiť plní sily a s dobrou náladou, kúpte si pohodlný a predovšetkým správny matrac. Vzhľadom na to, že to nie je úplne jednoduchá úloha, prečítajte si naše rady, vďaka ktorým zistíte hlavné parametre, ktorým je potrebné venovať pozornosť.
Kde hľadať vysnívaný matrac?
Ak ste sa už rozhodli, ktorý z typov matracov bude pre vás ten pravý, čaká na vás výbere predajcu. Moderný prístup velí využiť na recenzie spotrebiteľských portálov a niektorý z overených e-shopov. Klasický prístup radí pozrieť si matrac v niektorej z kamenných predajní. Akokoľvek sa rozhodnete, za skúšku stojí ponuka matracov online z agatanabytok.sk, tradičnej poľskej značky, ktorá len nedávno vstúpila na slovenský trh ako overený poľský dodávateľ nábytku a interiérových riešení.
Tuhosť matraca
Matrac nesmie byť ani príliš tuhý, aby vás z neho neboleli kĺby, avšak ani príliš mäkký, aby ste sa doň veľmi nezabárali a aby sa z neho dobre vstávalo. Na takomto mäkkom matraci by nemali spať najmä deti do 14-16 rokov, keďže sa ich chrbtica ešte len vyvíja a preto by mali mať matrac tuhosti 4-5. Seniori môžu voliť zlatú strednú cestu a dospelí voliť matrac podľa svojich individuálnych preferencií a pozície, v ktorej najčastejšie spia. Pre správnu polohu chrbtice a kvalitný spánok je vhodnejší tvrdší matrac, ale pre každý typ postavy je jej ideálna úroveň iná. Matrace sa vyrábajú v piatich stupňoch tvrdosti a to, aký matrac z tohto pohľadu potrebujete, zistíte predovšetkým podľa vašej hmotnosti.
Hmotnosť používateľa
Jedným z určujúcich parametrov správneho výberu matraca je totiž hmotnosť používateľa. Zvyčajná minimálna nosnosť matraca je 90 kg, ak vážite viac, mali by ste si zaobstarať matrac s tuhosťou 3-5. Ak radi spíte mäkko ako v bavlnke a nepotrebujete matrac so zvýšenou nosnosťou, vyberte si tuhosť 1-3. Vždy sa však riaďte aj individuálnym pocitom a vyberajte matrac tak, aby vám poskytoval dostatočnú oporu a vyhovoval vašim vlastným potrebám. Dieťa s nižšou hmotnosťou nebude pre dobrý spánok potrebovať veľmi tvrdý matrac úrovne tvrdosti H5, a naopak dospelý si neoddýchne ani sa dobre nevyspí pre chýbajúcu oporu chrbtice na veľmi mäkkom matraci s úrovňou tvrdosti H1.
Pozícia pri spánku
Každý z nás uprednostňuje pri spánku inú pozíciu. Niektorí z nás raz na boku, inokedy na bruchu alebo na chrbte. Takmer dokonalé riešenie prinášajú všetci moderní výrobcovia matracov, ktorí začali na trh dodávať matrace s rôznymi stupňami tvrdosti použiteľné z oboch strán. Matrac si tak presne podľa potrieb otočíte na stranu, ktorej stupeň tvrdosti vám práve vyhovuje.
Materiál matraca
V prípade materiálu matraca máme takisto na výber niekoľko možností a ani o jednej z nich sa nedá priamo povedať, že je najlepšia. Záleží na vašich preferenciách a na tom, čo od matraca očakávate.
Najvyhľadávanejším typom sú v súčasnosti penové matrace využívajúce rôzne typy pien a ich kombinácie tak, aby vám matrac prinášal čo najväčšie pohodlie. K najpredávanejším a zároveň najlacnejším typom patria matrace z tzv. PUR peny, prípadne studenej PUR peny z väčšími pórmi, vďaka ktorým je tento materiál priedušnejší a lepšie odvádza teplo. Pamäťová pena sa naopak vie prispôsobiť vášmu telu a mení svoju tvrdosť v závislosti od teploty a tlaku.
Pružinové a hybridné matrace sú synonymom vzdušnosti a hodia sa do teplejších miestností a prostredia s vyššou vlhkosťou.
Najvhodnejšími matracmi pre zdravý spánok sú však podľa dlhoročných výskumov taštičkové matrace využívajúce špeciálnu konštrukciu nezávislých taštičkových pružín s ideálnym prispôsobením tvaru tela používateľa a optimálnou oporou pre chrbticu.